حجم بالای کتاب های درسی

بالا بودن حجم کتاب‌های درسی دانش آموزان در تمام مقاطع موضوعی است که همواره مورد بحث بوده است.


بسیاری از کارشناسان آموزشی اعتقاد دارند حجم زیاد مطالب و سنگین بودن محتوای کتاب‌ها علاوه بر اینکه موجب خسته‌گی و دلزدگی دانش آموزان می‌شود عملا فرصتی برای آموزش عمیق مطالب باقی نمی‌گذارد.


زهرا غلامی که سال‌ها معلم دبستانی در شهر تهران بوده به فرارو می‌گوید: در بعضی از دروس و پایه‌ها حجم کتاب‌ها آن‌قدر زیاد است که فرصت هرگونه عملکرد اضافی را از معلم می‌گیرد و بسیار می‌بینیم که بدون توجه به خلاقیت دانش‌آموزان و فعالیت‌های رفتاری آن‌ها، معلم تنها فرصت دارد درس بدهد تا بتواند در پایان سال به هر صورت کتاب را تمام کند!


در سال‌های اخیر گام‌هایی برای کاهش حجم مطالب کتاب درسی برداشته شده است، اما با وجود تعطیلی پنجشنبه‌ها و روز‌های آلوده عملا مشکل کمبود زمان و فشردگی دروس وجود دارد. 


همچنین بر اساس تغییراتی که در محتوای کتاب‌ها داده شده است برخی از مباحث پایه‌های بالاتر به پایه‌های پایین منتقل شده که برای دانش آموزان بسیار سنگین است.

 تقویت حافظه یکی از وظایف آموزش و پرورش است و دانش‌آموزان باید در مورد موضوعاتی که یاد می‌گیرند فکر کنند و صرفا نباید حفظ کنند.حجم بالای کتاب های درسی دقیقا خلاف این موضوع را رقم میزند و باعث میشود که دانش آموزان مطالب را صرفا برای امتحان حفظ کنند.

در سیستم آموزشی موجود به جای اینکه به دانش آموزان سرخط داده شود و فقط مسیر و هدف را برای دانش آموز پر اهمیت شود، اصلاعات درسی مو به مو به دانش آموز داده شده و باعث می شود دانش آموز روحیه جست و جو و تلاش برای یادگیری را از دست بدهند و در آینده نیز منتظر موفقیت های حاضر و آمده باشند و برای هدف خود هیچ تلاشی نداشته باشند.

سیستم آموزشی کشور باید دانش‌آموزان نوآور، خلاق و پژوهشگر تربیت کند در حالیکه با ارائه کامل دروس این فرصت از دانش آموزان گرفته می‌شود.

سیستم آموزشی کشور باید دانش‌آموزان نوآور، خلاق و پژوهشگر تربیت کند در حالیکه با ارائه کامل دروس این فرصت از دانش آموزان گرفته می‌شود.